Biopsja

Jest to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych wykonywana przez lekarzy. Najprościej rzecz ujmując, biopsja polega na pobraniu wycinka tkanki do badań mikroskopowych. Jej przeprowadzenie pozwala na zaobserwowanie zmian w strukturze organów, z których pobrano materiał. Chodzi tu między innymi o:

  • guzki,
  • zmiany skórne,
  • zmiany w strukturze błony śluzowej.

 

Pierwsze tego typu badania były prawdopodobnie wykonywane już w XVII wieku, kiedy to zaczęto powszechnie korzystać z mikroskopów w medycynie. Jednak ze względu na brak dokumentacji z tego okresu, przyjmuje się, że biopsja została wprowadzona przez Ernesta H. Beisnera w drugiej połowie XIX wieku, który również zaproponował właśnie tę nazwę dla mikroskopowego badania wyciętych komórek.

 

 

Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce nowotworów. Uzyskanie właściwego materiału z uszkodzonej przez raka tkanki, pomaga w dokonaniu właściwego rozpoznania histopatologicznego, a także w ocenie czynników prognostycznych, w tym między innymi stopnia złośliwości guza. Biopsja powinna być przeprowadzana przez doświadczonego chirurga, który swoim zaniechaniem nie sprawi, że dojdzie do miejscowego rozsiewu nowotworu.

 

 

W zależności od tego, z jakiej części ciała trzeba pobrać materiał do badań, można wyróżnić takie rodzaje biopsji jak:

 

  • cienkoigłowa, szybka i mało precyzyjna, pozwalająca na ocenę podstawowych parametrów guza,
  • grubo igłowa, dokładniejsza metoda, pozwalająca na kompleksową ocenę histologiczną guza,
  • wycinkowa, stosowana przede wszystkim podczas diagnostyki mammograficznej,
  • rysowa, stosowana w przypadku podejrzenia nowotworu kobiecych narządów rozrodczych,
  • wiertarkowa, wykorzystywana podczas diagnostyki nowotworu szpiku i kości,
  • otwarta (operacyjna), realizowana podczas zabiegu operacyjnego, w którym pacjent przebywa pod narkozą.

 

W niektórych przypadkach pacjentowi jest podawane miejscowe znieczulenie. Ponadto jeżeli badanie miałoby zostać przeprowadzone w przypadku takich części ciała jak piersi lub narządy wewnętrzne, to konieczne jest wsparcie aparatu USG. Warto wspomnieć, iż po wykonaniu biopsji czas trwania badania pobranych komórek może wahać się od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Zależy to przede wszystkim od fragmentu ciała, z którego lekarz pobrał wycinek.